For foreigners For foreigners
Ozdoba Zpět na předchozí stránku Ozdoba
První veřejný koncert MO na znovuzískané Bertramce

Pozvánka

na koncert Mozartovy obce pro veřejnost, který se bude konat

 

v neděli 27. prosince v 15 hodin.

 Návštěvníci se budou moci před koncertem projít novou a nanejvýš pamětihodnou expozicí na Bertramce, kterou pro pražské Mozartovce a další milovníky kultury připravily v průběhu listopadu a v prvních dvou dnech prosince 2009 dvě významné pražské instituce, tj. Městská část Praha 5 v čele se starostou JUDr. Milanem Jančíkem a České muzeum hudby (součást Národního muzea) v čele s ředitelkou Mgr. Dagmar Fialovou, svým dílem přispěl i bývalý nájemce na Bertramce ing. Karel Muzikář a s jejich benevolencí patrně i další neznámí pachatelé.

 

Název expozice:

Jak stát vrací Mozartově obci konfiskovanou Bertramku

          Tísnivý dojem ze stavu, do kterého na sklonku roku 2009 přivedly nejcennější pražskou mozartovskou památku před jejím navrácením zákonnému majiteli zmíněné instituce bude v prostředí svých obdivovatelů čelit sám Wolfgang Amadeus Mozart, a to prostřednictvím svých skladeb.     

Na koncertě zazní v přednesu známé sólistky a členky výboru Mozartovy obce Karolíny Bubleové Berkové árie Cherubína, Sexta, Idamanta, Dorabelly a Vitellie. Na klavír ji bude doprovázet Marcel Javorček, který doprovodí i Václava Dvořáka při přednesu Mozartovy sonáty pro housle a klavír e moll. 

Těšíme se na účast Vaši a Vašich známých.

Výbor Mozartovy obce

 

* * *

První koncert Mozartovy obce po vrácení Bertramky

 
Praha 27. prosince 2009 v 15 hodin
 
 
  
Wolfgang Amadeus Mozart:
 
 Árie Sesta „Deh, per questo istante solo“ z opery La clemenza di Tito
 Árie Cherubina „Non so più“ z Figarovy svatby
 Sonáta pro housle a klavír e-moll KV 304 (300c)
 Árie Idamanta „Il padre adorato“ z opery Idomeneo
 Árie Dorabelly „È amore un ladroncello“ z Così fan tutte
Sonáta pro klavír C dur KV 330 (=300h), 1. věta
Árie Vitellie „Non più di fiori“ z opery La clemenza di Tito
  
  
Karolína Bubleová Berková - mezzosoprán
 Marcel Javorček – klavír
 Václav Dvořák – housle
 
 
 
Karolína Bubleová Berková studovala zpěv na konzervatoři v Českých Budějovicích a na Akademii múzických umění v Praze (René Tuček). 1997 zvítězila v Mezinárodní pěvecké soutěži Emy Destinnové. 2001 se stala laureátkou Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech, absolvovala semestrální stáž na Conservatorio di Giuseppe Verdi v Miláně (S. Doz, S. Turchetta) a v roli Cherubína se podílela na festivalových představeních v belgickém Alden Biesen. Od 2002 pravidelně vystupuje na scéně Národního divadla v Praze. Debutovala jako Čarodějnice ve Verdiho Macbethovi a poté co upoutala jako Cherubín dostala 2003 titulní roli Krásky v opeře Kráska a Zvíře P. Glasse a 2004 rovněž titulní roli Chlapce v opeře Man and Boy od M. Nymana. V únoru 2003 a lednu 2006 se v roli Cherubína účastnila japonského turné opery Národního divadla. V květnu 2004 representovala Českou republiku na berlínském galakoncertu pěvců z 10 zemí, přistupujících k EU, a to za doprovodu orchestru Berliner Symphoniker. Duchovní hudbě bylo věnováno její koncertní turné v Izraeli v listopadu 2004. V roce 2005 vydala CD s názvem Liriche (Bizet, Ravelových „Cinq mélodies populaires grecques“, Janáčkova „Říkadla“, Ebenovo „Šestero piesní milostných“ ad.). Přelom roku 2007 a 2008 strávila opětovným nastudováním a provedením Krásky (Kráska a Zvíře), tentokrát v Palau de las Artes ve španělské Valencii. V dubnu 2008 uvedla s orchestrem Berg písňový cyklus Iluminace B. Brittena.
 
 Marcel Javorček studoval na ostravské konzervatoři (klavír Monika Tugendliebová, skladba Igor Katajev) a na Akademii múzických umění v Praze (Miroslav Langer), kterou absolvoval 2001, přičemž ve školním roce 1998/1999 byl jako stipendista „Fondation de Tarazzi“ na studijní stáži na Conservatoire national supérier de musique et de danse v Paříži. Je laureátem řady klavírních soutěží počínaje Smetanovskou 1992, mezinárodní klavírní soutěže Karlovy Vary (1994), Soutěže konzervatoří (1995) a nadto i vítězem skladatelské soutěže Generace (1994). Koncertoval už s řadou předních českých orchestrů v čele s Českou filharmonií. V červenci 2004 vystoupil na festivalu Proms v londýnské Royal Albert Hall jako sólista Pražské komorní filharmonie pod taktovkou J. Bělohlávka. Z tohoto koncertu bylo vydáno live CD (Warner Classics). Koncertoval rovněž v Německu, Francii, Itálii, Švýcarsku, Turecku, Jordánsku, Izraeli a Mexiku. Nahrává pro Český rozhlas, Radio France, BBC Radio, Česká televize, BBC TV aj. V současnosti působí na pražské AMU jako odborný asistent na katedře klavírní spolupráce.
   
Václav Dvořák studoval na brněnské konzervatoři (Jan Stanovský), na pražské Akademii múzických umění (houslová hra Václav Snítil, komorní hra Milan Škampa) a na Dánské královské akademii v Kodani (Milan Vítek). Účastnil se řady mistrovských kurzů (Izrael, Rakousko, Dánsko, Holandsko, ČR) pod vedením mistrů jako Shlomo Mintz, Ida Haendl, Boris Kuschnir, Felix Andrievsky, Sylvie Rosenberg ad. Svou sbírku soutěžních cen založil 1990 na soutěži Jaroslava Kociana a uzavřel 1999 na soutěži Carla Nielsena v New Yorku. Vedle koncertů v ČR vystoupil už ve většině zemí Evropy (německá kritika ocenila mj. jeho provedení Mozartova 5. koncertu pro housle a orchestr), v Izraeli, USA (turné s Českým nonetem 2004) a v Japonsku (turné 2007). Jeho interpretace Dvořákova Mazurku byla vybrána na CD k 75. výročí založení Konzervatoře Brno. 1998-2000 působil jako první houslista Slovanského kvarteta v Dánsku, nyní je v Praze primáriem Doležalova kvarteta. 2003-2007 působil též pedagogicky (Pražská konzervatoř, Janáčkova akademie múzických umění v Brně). 2007 vydal CD se skladbami českých mistrů a se světovou premiérovou nahrávkou skladeb brněnského rodáka, jdoucího Evropou ve stopách Paganiniho, H.W. Ernsta (1814-65) Nocturno Bolero.

 

 

                                                                                           * * *
 
 

Koncert na Bertramce pro členy Mozartovy obce

Pozvánka na první setkání členů Mozartovy obce na znovuzískané Bertramce, které se bude konat

v neděli 20. prosince 2009 v 15 hodin.

 
 Nejprve se společně projdeme pamětihodnou novou expozicí na Bertramce, kterou pro pražské Mozartovce a další milovníky kultury připravili v průběhu listopadu a v prvních dvou dnech prosince 2009 významné pražské instituce:

 

Městská část Praha 5,

České muzeum hudby, součást Národního muzea,

bývalý nájemník Bertramky ing. Karel Muzikář a

v jejich režii patrně i další neznámí pachatelé.

 

Název expozice:

Jak stát vrací Mozartově obci konfiskovanou Bertramku

 
            Stopám barbarského počínání některých dnešních Pražanů bude přednesem dvou Mozartových árií čelit členka výboru MO Karolína Berková-Bubleová za doprovodu Radomíry Šlégrové.

 

Těšíme se na účast Vaši a Vašich rodinných příslušníků.

    Výbor Mozartovy obce